Nawigacja

Harmonogram działalności Projekt z Ukrainą Z fizyką, matematyką i przedsiębiorczością zdobywamy świat Zagrajmy o sukces Projekt Warto być dobrym.. Projekt- Kupuj odpowiedzialnie

Projekty i imprezy

Projekt- Kupuj odpowiedzialnie

 

Realizujemy w naszej szkole projekt gimnazjalny, który wpisuje się w europejską kampanię „Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier” i łączy on edukację ekologiczną, konsumencką i globalną na temat gospodarki leśnej oraz konsumpcji wyrobów przemysłu drzewno-papierniczego.

Projekt realizowany jest pod patronatem Polskiej  Zielonej Sieci.  Prowadzony jest na terenie następujących województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podlaskiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego.

Kupuj odpowiedzialnie ……

 

Kupuj odpowiedzialnie to hasło przewodnie programu tematycznego Polskiej Zielonej Sieci na rzecz zrównoważonej konsumpcji i produkcji. Celem programu jest wzrost świadomości oraz zdolności polskiego społeczeństwa do podejmowania odpowiedzialnych środowisko i społecznie wyborów konsumenckich a także zwiększenie wpływu polskich konsumentów na politykę polskich firm i globalnych korporacji w celu podniesienia standardów ich działania w zakresie ochrony środowiska i przestrzegania praw człowieka.

Aby osiągnąć ten cel prowadzone są  szeroko zakrojone kampanie konsumenckie upowszechniające  informacje dotyczące wpływu jaki na społeczeństwo i środowisko mają produkty konsumenckie z różnorakich dziedzin. Dotychczas wnikliwie przeanalizowano  problemy związane z branżą odzieżową i zabawkarską oraz drzewno-papierniczą, prowadzimy ciągłe badania nad branżą spożywczą oraz rozpoczynamy prace nad branżą kosmetyczną. Zasoby ww. wiedzy udostępniane są poprzez stronę internetową programu „Kupuj odpowiedzialnie” www.ekonsument.pl.

 

 

Poradnik konsumencki:

Dobre Zakupy – to pierwszy w Polsce internetowy przewodnik dla konsumentów zawierający spis bardziej przyjaznych środowisku i odpowiedzialnych społecznie firm i marek. Dobre zakupy to baza danych on-line, w której można znaleźć informacje o firmach, które wytwarzają swoje produkty z ekologicznych albo recyklingowych materiałów, stosują przyjazne środowisku sposoby produkcji, działają w myśl zasad Sprawiedliwego Handlu, dają pracę osobom zagrożonym wykluczeniem, wspierają krajową gospodarkę albo podejmują inne działania przyczyniające się do zrównoważonego rozwoju. Obecnie baza danych obejmuje marki odzieżowe i zabawkarskie (ok. 80 firm), ale będzie stopniowo rozszerzana na inne dziedziny dóbr konsumenckich. W najbliższej przyszłości planujemy rozszerzenie Dobrych zakupów o producentów mebli i papieru, a w dalszej kolejności żywności, kosmetyków, środków czystości, elektroniki etc.

Spacerownik po świadomej konsumpcji – to praktyczny przewodnik po ekologicznych i odpowiedzialnych społecznie miejscach na mapie największych miast Polski (Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Aglomeracja Górnośląska, Lublin). Na bieżąco aktualizowany i rozbudowywany Spacerownik on-line dostępny jest na stronie www.ekonsument.pl/spacerownik. Można w nim znaleźć:
- sklepy i kawiarnie sprzedające produkty ekologiczne i ze Sprawiedliwego Handlu
- punkty sprzedające rzeczy z recyklingu / handmade oraz miejsca usług, w których można wymienić/naprawić rzeczy użytkowe
- inne miejsca propagujące świadomą, odpowiedzialną konsumpcję i działające według zrównoważonych wzorców (klubokawiarnie prowadzące działalność informacyjną, miejsca, w których odbywają się bezpłatne warsztaty, imprezy kulturalne, pokazy filmów, debaty itp.)

Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier – to projekt, który rozpoczęty został w 2011 r. Wraz z organizacjami z Włoch, Rumunii, Hiszpanii i Malty oraz polskimi partnerami projektu. Organizatorzy zwracają uwagę na problemy społeczne i środowiskowe związane z gospodarką leśną oraz z przemysłem drzewno-papierniczym w Polsce i na świecie oraz wskazują możliwe rozwiązania. Projekt skierowany został do uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz do konsumentów i do firm branży drzewno-papierniczej, pokazując, że odpowiedzialna produkcja i konsumpcja wyrobów pochodzących z lasu, takich jak meble, pokrycia podłogowe, okna i papier jest konieczna dla zachowania zasobów leśnych dla obecnych i przyszłych pokoleń.

 Uczniowie naszej szkoły do projektu przystąpili w lutym 2012 roku.

W ramach realizacji projektu uczniowie zapoznani zostali z  możliwościami  przeciwstawienia się dewastacji środowiska, łamaniu praw rdzennej ludności i społeczności lokalnych zamieszkujących tereny leśne. Szkoła zaopatrzona została w multimedialny pakiet edukacyjny dla nauczycieli szkół gimnazjalnych, który pomógł realizować temat odpowiedzialnej gospodarki leśnej na zajęciach szkolnych.

Aktualności

Kontakt

  • Gimnazjum nr 1 im.Powstańców Wielkopolskich
    Gimnazjum Nr 1 w Szamotułach, ul.Piotra Skargi 2 64-500 Szamotuły
  • 612920029
    NIP:7871972862 Regon 639623090

Galeria zdjęć