Akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polaków niepodległości w 1918 roku, po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię.

Dzień 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta  nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować.
         10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 98 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas tej uroczystości przypomniane zostały nam dni 123 lat niewoli Polski, począwszy od dnia kiedy Polska jako niepodległe państwo przestało istnieć na mapie Europy, aż do dnia, w którym wzeszła jutrzenka wolności. W symboliczną Polskę wcieliła się uczennica Dagmara. Ściągając czarną chustę, odrzuciła pęta niewoli. Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami w wykonaniu chórku dziewcząt z klas III oraz recytacjami wierszy, co przyczyniło się do głębszego przeżywania tych chwil. Zwieńczeniem akademii było obejrzenie filmu przygotowanego przez Dominikę, uczennicę kl. III do utworu G. Turnaua. Na koniec wszyscy bardzo uroczyście odśpiewali Rotę.

W tym dniu dyrektor mgr Tomasz Runowski wyróżnił ucznia
kl. III a, Jakuba Elmisia. Jakub otrzymał podziękowania
za zaangażowanie patriotyczne i wzorową postawę od Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Uroczystość przygotowali uczniowie klas II i III.

Tekst: A. Sałajczyk

Zdjęcia: E. Pociecha